EkonomiSlider

Canlı Yayında Açıkladı “Asgari Ücretin 6 Bin Lira Olacağını Düşünüyorum”

Kamuoyunun bildiği gibi asgari ücrete temmuz ayının başında zam yapılması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dün katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Asgari ücrete yüzde kaç oranında zam yapılacağı merak konusu iken yüzde 35-40-45 oranları masada ki seçenekler arasında. Bakan Bilgin’in katıldığı programda asgari ücretin 6 bin lira olacağı konuşuldu.

Asgari ücrete zam görüşmelerinde sona gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, alınacak zam kararının haftaya açıklanacağını duyururken, Temmuz ayında kamu çalışanlarına enflasyon farkının üzerinde bir ek zam yapacaklarını açıkladı. Bakan Bilgin’in bu sözleri sonrası gözler asgari ücrete yapılacak zam oranına çevrilirken, benzer bir zam oranının da asgari ücret için yapılabileceği konuşulmaya başlandı. Milyonlarca vatandaş “Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacak?” sorularına yanıt ararken; 4 bin 253 TL olan asgari ücret yüzde 35’lik bir zam gelirse 5 bin 741 TL’ye, yüzde 40’lık bir zam gelirse 5 954 bin TL’ye ve yüzde 45’lik bir zam gelirse 6 bin 166 TL’ye yükselecek.

Canlı Yayının bir diğer konuğu olan Altınbaş Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Eray Güçlüer “Devletin bu noktada büyük bir mücadele içinde olduğunu biliyoruz. Ankara’da inanılmaz bir çaba var. Şu anki enflasyon rakamlarını da değerlendirirsek asgari ücretin 6000 TL olacağını düşünüyorum.” diye konuştu. Öte yandan Bakan Bilgin gelecek haftayı işaret ederek asgari ücret zammının önümüzde ki hafta netleşeceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu