Yerel

Yediği pide sonu olmuştu: ‘Heimlich’ manevrası ile kurtarmaya çalışmışlar

Sakarya’nın Hendek ilçesinde soluk borusuna yediği pidenin lokması kaçan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden işitme engelli şahsa, ‘Heimlich’ manevrası ile müdahale eden vatandaş o anları anlattı.

Dün Başpınar Mahallesi Kemalpaşa Caddesi üzerinde meydana gelen olayda, 41 yaşındaki işitme engelli olduğu öğrenilen Murat Yılmaz, yediği pidenin lokmasının soluk borusuna kaçması neticesinde fenalaştı. Fenalaşarak sokaktaki aydınlatma direğine çarpan ve yere düşen Yılmaz’ın yardımına bölge esnafı koştu. Özel araçla Hendek Devlet Hastanesine götürülen Yılmaz, burada yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Yaşananları anlattı

Yılmaz’ın fenalaştığını gören ve ağabeyi ile yardıma koşan Olcay Bilgin, yaşananları anlattı. Bilgin, ‘Heimlich’ manevrası ile şahsa müdahale ettiklerini ve ağzından hamur tarzı parçaların çıktığını söyledi. Yaptıkları müdahalenin ardından şahsın düzelmediğini belirten Bilgin, araç ile hastaneye götürdüklerini aktardı.

“Nefes alamadığını fark ettik”

Soluk borusuna pide kaçan şahsı ‘Heimlich’ manevrası ile kurtarmaya çalıştıklarını aktaran Olcay Bilgin, “Biz dükkanda otururken abimle beraber o kişinin buradan geçerken dengesini kaybedip aydınlatma direğine çarptığını gördük. Bir şey olduğunu anlayıp hemen abimle beraber gittik ve nefes alamadığını fark ettik. Boğazında bir şey olabilir düşüncesiyle Heimlich manevrasını ilk önce abim yapmaya başladı, ben o arada ambulansı aradım. Daha sonra o yorulunca ben devam ettim. Ama belli bir süre sonra artık şahıs kendini saldı. Çenesi kilitlendi, onu yere yatırıp elimle çenesini açtım birkaç parça hamur tarzında bir şeyler çıkarttık boğazından” dedi.

“Hastanede müdahale etmişler ama kurtulamamış”

Daha sonrasında müdahale etmeye çalışırken sağlıkçı olduğunu söyleyen bir abi geldi. O devam etti o da bayağı bir parça çıkartmış. Ama çok fazla olduğu için nefes alamamaya devam etti şahıs o arada ambulansı beklerken daha ağırlaştığını görünce biz hemen apar topar araca bindirdik. Daha sonrasında şahsın kardeşi geldi olay yerine ve abimle birlikte onlar hastaneye götürdüler. Tabii hastanede müdahale etmişler ama kurtulamamış” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu